İran

Iran-Air’den Boing’e mektup: Yükümlülüklerinizi yerine getirin

İran hava yolları firması IranAir Başkanı Alirıza Berhor, Boing firması İran’la ilgili yükümlülüklerini yerine getirmesi için bir mektup yazdığını açıkladı.

Pazar günü Boing firması ile uçak alımı anlaşmasının yeniden yürürlüğe girme imkanı hakkında açıklama yapan IranAir firması Başkanı Berhor şöyle dedi:

2020’nin sonlarına doğru Amerika’nın Boing firmasına bir mektup yazdık. Mektupta Amerika’nın sürekli iddia ettiği insan hakları konusu ve yükümlülüklerinin yerine getirilmesini değindik.

Berhor şöyle ekledi:

Mektupta, Boing firması İran milleti uçak ve uygun ve güvenli yedek parçalarından yapılan anlaşmaya göre yararlanabileceği şekilde davranması gerektiğine vurgu yaptık.

Bundan önce Yol ve Şehircilik Bakanı Muhammed İslami de Amerika’nın Bercam adı ile anılan KOEP nükleer anlaşmasından çekildikten sonra askıya alınan Boing firmasından uçak alımı anlaşmasını hukuki açıdan takip edeceklerini belirterek, Boing firması IranAir firması ile anlaşmasına bağlı kalması gerektiğini vurguladı.

Bilindiği üzere İran İslam Cumhuriyeti Bercam nükleer anlaşması imzalanarak yürürlüğe girdikten sonra Amerika’nın Boing firması ile 80 uçak siparişini içeren bir anlaşma imzalamıştı.

Ancak Amerika’nın eski Başkanı Donald Trump anlaşmadan illegal bir şekilde çekildikten sonra bu anlaşma askıya alındı ve Boing firması pratikte İran’a uçak vermedi.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Temmuz 2021 (27) içerik yüklenmiştir.