HaberlerDünyaİranLübnanOrtadoğu

İran akaryakıt tankerlerinden oluşan yeni bir konvoy Suriye sınırını geçerek Lübnan’a girdi

El-Meyadin kanalı, İran akaryakıt tankerlerinden oluşan başka bir konvoyun Suriye sınırını geçerek Lübnan’a girdiğini duyurdu.

El’Meyadin, Hizbullah tarafından Lübnan’ın yakıt sıkıntısının giderilmesine yardımcı olmak için sağlanan İran dizel yakıt tankerlerinden oluşan bir konvoyun Suriye sınırından Lübnan’a ulaştığını bildirdi.

Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hassan Nasrullah, daha önce İran akaryakıtını taşıyan bir geminin Lübnan’a doğru yola çıktığını açıklamıştı.

Bunun ardından Lübnan 16 Eylül Perşembe günü, İran akaryakıt tankerlerinden oluşan ilk konvoyun Suriye toprakları ve Hermel-Al-Qasir sınırındaki kara sınırı üzerinden Lübnan’a girdiğini duyurdu.

İlk konvoyun gelmesinden saatler sonra, İran akaryakıt tanklarını taşıyan üç konvoy daha Lübnan topraklarına girdi.

Lübnan, yakıt kıtlığı da dahil olmak üzere ABD yaptırımlarının bir sonucu olarak geçen bir buçuk yıldır kötüleşen ekonomik koşullarla karşı karşıya kaldı ve Hizbullah, Lübnan’daki yakıt krizini hafifletmek için İran’dan yardım istedi.

Hizbullah genel sekreteri son konuşmasında, İran dizel gemisinin de önümüzdeki birkaç gün içinde Banyas’a ulaşacağını belirterek,  “İran’dan akar yakıt taşıyan üçüncü bir geminin gönderilmesi için idari düzenlemeler yapıldı… Dördüncü gemi de mazot taşıyacak ve daha sonra gönderilecek… Yeni hükümet bir sonraki gemilere karar verecek.” dedi./

Başa dön tuşu
Bugün 18 Haziran 2024 (4) içerik yüklenmiştir.