HaberlerİranOrtadoğu

İran aleyhinde askeri seçenek etkili olamaz

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, İran İslam Cumhuriyeti’ne karşı her türlü askeri seçeneği reddettiği açıklamasında, bu tür seçeneklerin etkili olmadığını, o zaman bu tür sözlerin dile getirilmemesinin daha uygun olacağını belirtti.

Dışişleri Bakanı Zarif Avustralya Dışişleri Bakanı Julie İsabel Bishop’la ortak basın toplantısında yaptığı açıklamada, Amerika genel kurmay başkanının askeri seçenek masada, sözlerini kötü alışkanlık niteledi.
İran ve 5+1 arasındaki nükleer müzakerelerin hala devam ettiğini hatırlatan Zarif, karşılıklı saygı ve İran’ın haklarını tanımak, anlaşmaya varmak için en iyi seçenek olduğunu kaydetti.

Avustralyalı mevkidaşı ile radikalizm, terör, illegal örgütlerin faaliyetleri, insan ticareti ve İranlı vatandaşların Avustralya’da durumu gibi konuları masaya yatırdıklarını kaydeden Zarif, görüşmede ayrıca tekfirci IŞİD terör örgütü ve bazı Batılı ve Avustralyalı vatandaşların bu örgüte üye olduğu konularını da ele aldıklarını ifade etti.

Avustralya Dışişleri Bakanı Bishop da ülkesinin İran ile taamülde bulunmak istediğini belirterek, İran ile olumlu teamül her iki ülke için büyük önem arz ettiğini vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Haziran 2024 (4) içerik yüklenmiştir.