HaberlerİranOrtadoğu

İran aleyhindeki ambargolar yakıt fiyatların artmasına sebep olmakta

Ekonomik uzmanlar, İran’a uygulanan ambargonun dünya özellikle Avrupa ekonomisi üzerinde olumsuz etki yaratacağını ve yakıt fiyatlarının artmasına sebep olacağı görüşündeler.

Amerika’nın İran aleyhindeki ambargoları ve Venezuella’nın petrol üretiminin azalması dünya genelinde petrol arzında azalmaya sebep olmakta ve bu da benzin fiyatının artmasına sebep olmaktadır.

Almanya dürücüler Kulübü (ADAC) en son istatistiğinde Benzin ve Mazot fiyatının bu ülkede geçmiş aylar ve yıllara göre arttığını belirtmektedir.

Alman Deutsche Welle yayın kuruluşunun bildirdiğine göre, bir litre mazot bu ülkede geçen hafta bir Avro, 29 sent’e satıldı. Bu rakam 2015 yılından bu yana satılan en yüksek rakamdır.

Bield gazetesi de yazdığı haberde, Amerika’nın İran aleyhine uygulayacağı 4 Kasım tarihindeki ambargo sonrası, benzin fiyatının daha da artabileceğini ve Alman tüketicilerinin daha fazla ödeme yapmak zorunda kalacaklarını yazdı.

ADAC’ın yazdığına göre Almanya’da benzin fiyatının artış sebeplerinden biri de Avro’nun dolar karşısında değer kaybetmesidir. Avro geçen hafta dolar karşısında yaklaşık yüzde iki değer kaybetti.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Nisan 2024 (11) içerik yüklenmiştir.