HaberlerİranOrtadoğu

İran aleyhindeki iddialar ABD baskısı ile ortaya atılmaktadır

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad UAEK’nın İran aleyhindeki iddialarının ABD baskısı ile ortaya atıldığını ve hukuki dayanaktan yoksun olduğunu söyledi.

Ahmedinejad, Hollanda televizyon kanallarından Novay’a verdiği demeçte, İran’ın nükleer faaliyetleriyle ilgili iddiaların siyasi tutumdan kaynaklandığını belirterek, bu durumun bazı zorba devletlerin baskılarıyla gerçekleştiğini söyledi.

Ahmedinejad, Atom bombasını, insanlık aleyhindeki en feci bir silah olduğunu kaydederek, İran’ın tarih boyunca toplu imha silahlarını elde etmek için uğraşmadığı gibi bu tür silahları insanlık aleyhindeki en tehlikeli girişim olarak gördüğünü ve bunlara temelden şiddetle karşı çıktığını hatırlattı.

Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, Güvenlik Konseyi’nin yapısına temas ederek, “Eğer İran Güvenlik Konseyine üye olsaydı, Uluslar arası Atom Enerjisi Kurumu, asla İran konusunda rapor yayınlamazdı” diye konuştu.

Uluslar arası Atom Enerjisi Kurumu’nun Amerika’nın baskıları karşısında İran aleyhinde iddialarda bulunduğunu kaydeden Ahmedinejad, İran aleyhindeki bu iddiaların delilsiz olduğunu ve yalnızca siyasi bir tutumla gerçekleşmesinin de kurumun konumu açısından esef verici olduğunu bildirdi.

Ahmedinejad, nükleer başlıklı füzelere sahip olan terör rejimi İsrail’e karşı Uluslar arası Atom Enerjisi Kurumu’nun tutumu ile 800 bin hastası olan İran’ın tıp alanındaki nükleer çalışmaları için gerekli duyduğu nükleer yakıtı temin etmek için takındığı tutumu eleştirerek, “İran’ın düşünceleri insani olup, zorbalık, sömürge, savaş ve işgal karşısındadır; bu durum elbette bazı zorba devletleri rahatsız etmektedir. Zira onlar, Filistin, Irak, Afganistan ve hatta Ortadoğu’nun tamamını kimsenin karışmayacağı şekilde rahat bir şekilde işgal etmek istemektedirler” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 01 Ekim 2023 (29) içerik yüklenmiştir.