DünyaHaberlerİranOrtadoğu

İran, Almanya ve İtalya büyükelçilerini dışişlerine çağırdı

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığına çağrılan Almanya ve İtalya’nın Tahran büyükelçileri, Merve eş Şerbini’nin şehadetine karşın G-8 liderlerinin sergiledikleri çifte standart tutumları eleştirildi.

10 Temmuz 2009 Cuma gününde Batı Avrupa Genel Müdürü tarafından Dışişileri Bakanlığı’na çağrılan İtalya büyükelçisine, insan hakları ve demokrasi iddiasında bulunanların Mısırlı kadının mazlumca katledilmesine karşı sustuklarından İran İslam Cumhuriyeti’nin itirazı iletildi.

İran Dışişleri Bakanlığı Batı Avrupa Genel Müdürü, Merve eş Şerbini’nin katledilmesine kaşın G-8 ülkelerin batının insan hakları ve özellikle Avrupa’daki müslümanlara yönelik bariz çifte standart tutumnları olduğunu ilan etti.

İran Dışişleri Bakanlığı Batı Avrupa Genel Müdürü ayrıca, G-8 oturumu sırasında bu oturumu protesto edenlere yönelik şiddet uygulanmasını da kınadı.

Ayrıca, Merve eş Şerbini’nin Almanya mahkemesinde aşırıı ırkçı bir Alman tarafından bıçaklanarak şehit düşmesi doaysıyala Batı Avrupa Genel Müdürü tarafından Almanya büyükelçisi bu sabah Dışişleri Bakanlığı’na çağrılarak İran İslam Cumhriyetinin bu konudaki itirazı iletildi.

Başa dön tuşu
Bugün 16 Mayıs 2021 (53) içerik yüklenmiştir.