HaberlerİranKuzey AmerikaOrtadoğu

İran: Amerika, İran’ın uçak alımı için ödemelerinin durdurulmasına çalışıyor

İran ulaştırma ve şehircilik bakanının uluslararası işler yardımcısı Amerikan Temsilciler Meclisi’nin İran’a satılacak uçaklarla ilgili anlaşmaları gözetleme konusundaki yeni onayıyla ilgili yaptığı açıklamada, Amerika’nın İran’la her türlü alış veriş yapan mali kuruluşları korkutmak ve İran’ın uçakla ilgili alım konusunda ödemelerin durdurulacağını veya takip edileceğini dayatmaya çalıştığını söyledi.

Amerikan Temsilciler Meclisi geçen perşembe günü nükleer anlaşmaya (KOEP) aykırı bir şekilde, İran’ın satın alacağı uçaklarla ilgili olarak her türlü gözlemciliğin Amerikan Kongresi tarafından yapılması yönündeki tasarıyı kabul etmişti.

Sözkonusu tasarının yürürlüğe girmesi için Amerikan Senatosu’nun onayını da alması gerekiyor.

İRNA’nın haberine göre, İran ulaştırma ve şehircilik bakanı yardımcısı Asger Fehriye, dün yaptığı açıklamada, sözkonusu onaya temasla, İran’ın Airbus ve Boeing şirketlerinden uçak alımı konusunda sorun yaşaması halinde bunun Amerika tarafından nükleer anlaşmanın açık ihlali sayılacağını’ söyledi.

Nükleer anlaşma olarak bilinen Kapsamlı Ortak Eylem Planı (KOEP)’na göre, hiç bir ülkenin İran’a uçak satışı ve hatta yedek parça ve teknolojisini satmayı engelleme hakkı bulunmuyor.

İran Hava Yolları şirketi (İranair), Boeing şirketiyle 80 yolcu uçağı alım anlaşması imzalamıştı.

İranair ayrıca Airbas şirketi ile uçak satın alım anlaşması imzalamıştır.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Eylül 2021 (10) içerik yüklenmiştir.