HaberlerIrakİranOrtadoğu

İran: Amerika’nın Irak’a askeri müdahalesine kesinlikle karşıyız

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Merziye Efhem, Silahlı terör gruplarının son günlerde Irak’a düzenledikleri saldırıların, Irak halkının parlamento seçimlerindeki zaferine bir tepki olduğuna değinerek, bu mühim meselenin bazı ülkeler için tahammül edilemeyecek bir durum olduğunu belirtti.

Merziye Efhem muhabirlere yaptığı açıklamada, İran’ın, Irak’ta son zamanlarda yaşanmakta olan olayları büyük bir hassasiyet ve dikkatle takib ettiğini vurgulayarak, kuşkusuz Irak’taki mevcut durumun Irak’ın siyasi sürecini değiştirmede etki amacıyla olduğunu ve Amerika’nın seçim sonuçlarını değiştirmek için Irak’taki mevcut durumdan suistifade ettiğini açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Efhem, kesin olan şu ki Irak’ta güvensizlik ve kargaşaya sebep olan ülkelerden yardım beklememek gerektiğine değinerek, İran’ın Amerika’nın Irak’a askeri müdahalesine kesinlikle karşı olduğunu kaydetti.

Merziye Efhem ayrıca, terörist grupların sınır ötesi tehlikeleri ve terörün olumsuz etkileri konusunda da uyarıda bulanarak, tüm ülkeler ve uluslar arası camia için Irak hükümetini sorumlulukla destekleyerek, tekfirci silahlı grupların defedilmesine yardımcı olmanın bir görev olduğunu vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Aralık 2023 (57) içerik yüklenmiştir.