HaberlerİranOrtadoğu

İran Amerika’nın tek taraflı ambargolarına karşı çıkılmasını istedi

İran İslam Cumhuriyeti’nin BM Daimi Temsilcisi Golamali Hoşru, BM Genel Sekreterine bir mektup göndererek, Amerika’nın İran halkı aleyhindeki tek taraflı ambargoların kınanmasını ve onlara karşı çıkılmasını istedi.

Hoşru, BM Genel Sekreter Antonio Guterres’e gönderdiği mektupta Amerika’nın pazartesi günü itibariyle İran aleyhine başlattığı tek taraflı ve yasa dışı ambargolarına işaretle BM ve uluslararası camianın bu ambargolara karşı çıkmasını istedi.

Amerikan ambargolarının çeşitli uluslararası kurallar ve kanunlara aykırı olduğunu ifade eden Hoşru, bu ambargoların devletlerin egemenlik haklarının eşitliği, diğer ülkelerin içişlerine müdahaleden kaçınma, serbest dolaşım ve uluslararası ticaret ilkelerine aykırı olduğunu söyledi.

Sözkonusu uygulanan ambargoların Lahey Adalet Divanı kararına da aykırı olduğunu ifade eden Hoşru, bu ambargoların iki taraf arasındaki durumun daha kötüleşmesine sebep olacağını ve Divan’ın son kararında, Amerika’dan bu durumdan kaçınması gerektiği hususunda ikazda bulunduğunu hatırlattı.

Amerika’nın pervasızca uyguladığı ambargo ve diğer ülkeleri tehdidini hatırlatan Hoşru Amerika’nın 2231 nolu BM Güvenlik Konseyi kararı karşısında durmakla kalmadığını, utanmazca diğer ülkelere de kararı çiğnemeleri yönünde baskı uyguladığını ifade etti.

Hoşru, uluslararası camianın toplu şekilde Amerika’nın yasa dışı ve gayri insani uygulamasına cevap vererek kanun ve çoğulculuğu desteklemesini istedi.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Nisan 2024 (29) içerik yüklenmiştir.