HaberlerİranKuzey AmerikaOrtadoğu

İran Amerika’yı Uluslararası Lahey Adalet Divanı’na şikayete hazırlanıyor

İran cumhurbaşkanı hukuk işleri yardımcısı Leya Coneydi, İran’ın Amerika’yı Lahey Adalet Divanı’na iki konuda şikayete hazırlandığını söyledi.

Cuneydi, dün basın mensuplarına yaptığı açıklamada, İran’ın birinci şikayet konusunun Amerika’nın nükleer anlaşmayı çiğnemesi ve de ikincisinin de Amerikan mahkemelerinde İran aleyhinde verilen hükümler konusunda olacağını söyledi.

İran cumhurbaşkanı yardımcısı, Amerika’nın aldığı kararların hukuk dışı olduğunu belirterek, Amerikan mahkemelerinin 11 eylülle ilgili olarak İran’ı irtibatlandırmalarının kabul edilemez hukuk ihlali olduğunu ve bundan dolayı da İran’ın üçüncü bir ülkede, uluslararası adalet divanında Amerika’yı şikayet ettiğini ve hakkını arayacağını söyledi.

İranlı yetkili, Amerikan mahkemelerinin bu tutumunun İran ve ABD arasında daha önceki anlaşmaları çiğnediğini ve hukuk açısından tam bir ilkesizlik örneği sergilediğini belirterek, İran’ın şikayetlerinin sırasıyla önümüzdeki 1 ayda uluslararası adalet divanında ele alınacağını söyledi.

İran cumhurbaşkanı yardımcısı Cuneydi, Amerika’nın nükleer anlaşmayı çiğnemesine de işaretle, bu konuyu da şikayet ettiklerini belirterek, bunun çok açık bir şekilde serbest ticaret kanunlarının çiğnenmesi olduğunu ve bazı insani meselelerin de şikayette yer alacağını söyledi.

Uluslararası Lahey Adalet Mahkemesi, 24 temmuz tarihinde, Amerikan dışişleri bakanına hitaben, İran’ın Amerika aleyhindeki şikayetinin tarihini bildirirken, Amerika’yı İran aleyhinde her türlü tek yanlı yaptırımlar konusunda siyasetlerini gözden geçirmesi konusunda uyarıda bulunmuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Kasım 2021 (30) içerik yüklenmiştir.