AsyaHaberlerİranOrtadoğu

İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı, Çin’i ziyaret ediyor

İran Atom Enerjisi Kurumu-İAEK başkanı Çin’deki incelemeleri doğrultusunda dün ülkenin önemli nükleer merkezler ve tesislerini inceledi.

Salihi, Çin’de nükleer enerji alanındaki yetkililer ile ayrı ayrı görüşmelerde bulunarak, İran heyeti ile birlikte Çin’deki nükleer merkezlerde kapsamlı incelemelerde bulundu.

Salihi ve beraberindeki heyet dün aralarında Çin tasarım ve araştırma teknoloji merkezinin de bulunduğu 3 nükleer enerji kurumu ve merkezini ziyaret etti. Söz konusu merkezler ve tesisler Çin’in nükleer enerjideki en yeni bölümleri sayılıyor.

İAEK başkanı ayrıca CIAE olarak bilinen Çin Atom Enerjisi Kurumu ve Pekin ağır su araştırma reaktöründe incelemelerde bulunarak, faaliyetleri ile ilgili bilgi aldı.

Pekin araştırma merkezi, ağır su olanakları kullanarak, ülkenin nükleer ürünlerinde önemli paya sahiptir, bu yüzden sahip olduğu teknoloji, Erak ağır su tesislerinde kullanılıyor.

Salihi ayrıca Çin dışişleri bakanı Vank Li ile de bir araya gelerek ikili, bölgesel ve uluslararası konular ile karşılıklı işbirliği alanlarını ele aldı.

İran cumhurbaşkanı yardımcısı dünkü ziyaretlerinde ayrıca Çin nükleer tesisler ulusal kurumu başkanı ile ikili ilişkileri ele aldı.

Çin nükleer projelerini uygulayan firma yetkililerinin de hazır bulunduğu söz konusu görüşmede İAEK başkanı Ali Ekber Salihi, İran’ın Çin ile işbirliğini geliştirmeye hazır olduğunu söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Ekim 2021 (11) içerik yüklenmiştir.