AvrupaHaberlerİranOrtadoğu

İran, Avrupa’ya gaz ihracat alt yapısını hazırlıyor

İran’da 4 milyar dolar yatırımla yapılmakta olan 4. Boru hattı, ülkenin batı kısımlarının gazının sağlanmasındaki sürekliliğin yanında Irak, Türkiye’ye daha çok gaz ihracatı ve Avrupa’ya gaz ihracatının alt yapısını hazırlamaktadır.

İran, 36 bin kilometre doğalgaz boru hattı ile dünya’nın en büyük gaz şebekesine sahip ülkelerinden biridir fakat bu şebeke hala gelişmektedir.

Gelecek 8 sene zarfında bu boru hattının yüzde 25 artış ile 45 bin kilometreye uzatılması öngörülmektedir.

En yeni doğalgaz projeleri 6. Ve 9. Boru hatlarının yapımıdır, bu hatların yapımı ile birlikte ülkenin batı ve kuzey kısımlarında gazın sağlanmasının süreklikik kazanması ile Avrupa’ya gaz ihracatı imkanı da doğacaktır.

Avrupa’ya gaz ihracatını nihaileşmesi durumunda Türkiye ve Karadeniz yolları İran’ın esas ihracat yolları olacaktır ve bundan dolayı ülkenin batı ve kuzey kısımlarda gaz şebekesinin tamamlanması önem taşımaktadır.

İran Gaz Şebekesi Geliştirme Şirketinin Müdürü Hasan Montezer Torbeti yaptığı açıklamada, 9. Boru hattının 1750 kilometre uzunluğunda Aseluye’den başlayığ Bazorgan kentine kasar devam ettiğini başladı.

Torbeti, projelerde kullanılan malzemelerin çoğunun İranlı şirketler tarafından yapıldığını belirtti.

Ülkenin gaz ihracatı şu an günlük 800 milyon metre küp civarındadır ve Güney Pars havzasının tüm fazlarının tamamlanması ile bu rakamın 1.2 milyar metre küp’e artması planlanmaktadır ve üretim artışı sonrası yıllık 30 milyar metre küp Avrupa’ya gaz ihracatı mümkün olacaktır.

İran, Pakistan’a da gaz ihracatı için boru hattını tamamlamıştır fakat Pakistan kendi topraklarındaki boru hattını tamamlayamamıştır.

Şu an Umman’a gaz ihracat çalışmaları devam etmekte ve bunun 3 sene zarfında sonuçlanması beklenmektedir.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Eylül 2022 (24) içerik yüklenmiştir.