AfrikaDünyaHaberlerİranOrtadoğu

İran, Bağlantısızlar Hareketi’nin konumunu yükseltti

Zimbabve Dışişleri Bakanı, Bağlantısızlar Hareketinin Başkanı olarak İran’ın sergilediği tavırla bu teşkilatın konumunun yükselmesine sebep olduğunu vurguladı.

İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi dün Zimbabve’nin başkenti Harare’de Zimbabveli mevkideşiyle görüşmesinde, iki ülkenin bölgesel ve uluslararası gelişmelerle ilgili ve özellikle de Bağlantısızlar Hareketi çerçevesinde bulundukları fikir alışverinin devam ettirilmesi gerektiğini vurguladı.

Salihi daha sonra, İki ülke Cumhurbaşkanlarının aradaki ilişkilerin daha da geliştirilmesinden yana olduklarını belirterek “İran’la Zimbabwe arasında ticari, ekonomik, bilimsel ve kültürel ilişkilerin arttırılması yolunda engel olabilecek muhtemel şeylerin ortadan kaldırılıp, aradaki ilişkileri bütün alanlarda çok iyi bir düzeye çıkartmak lazım” dedi.

Zimbabve Dışişleri Bakanı da bu görüşmede yaptığı konuşmada, İran’ın Bağlantısızlar Hareketinin Dönem Başkanı olarak sergilediği tavırlarıyla bu teşkilatın konumunun yükselmesine sebep olduğunu takdirle ifade etti ve “Zimbabve ile İran ikili, bölgesel ve uluslararası ilişkiler açısından birbirine yakın durumundalar. Bunun için iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi yolunda yeni alanların aranması bizim için memnuniyet vericidir” diye ilave etti.

Başa dön tuşu
Bugün 05 Temmuz 2022 (20) içerik yüklenmiştir.