AvrupaHaberlerİranOrtadoğu

İran Bakanlar Kurulu Avrupa’nın Tahran sorumlulukları raporunu inceledi

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin başkanlığında dün düzenlenen bakanlar kurulu oturumunda, Avrupa ile yapılan son müzakereler ve onların Bercam ile ilgili sorumluluk paketi konusunda Dışişleri Bakanlığı’nın raporu incelendi.

Cumhurbaşkanlığı enformasyon merkezinin bildirdiğine göre, Bakanlar Kurulu ayrıca Avrupa ülkelerin sorumluluklarını izlemek için her bir yürütme kurumunun kendi görev alanına göre iş dağılımı vurgulandı.

Amerika’nın Bercam nükleer anlaşmadan çekilmesi ardından dışişleri bakanları düzeyinde düzenlenen Bercam ortak komisyon oturumunun ilki Cuma günü İran ve 4+1 dışişleri bakanları ile Avrupa Birliği Dış siyaset sorumlusu Federica Mogherini’nin katılımı ile Viyana’nın Cuborg Oteli’nde düzenlendi.

Söz konusu oturumda Avrupa Birliği’nin öneri paketi resmen İran’a sunuldu. Bilindiği gibi Amerika başkanı Donald Trump 8 Mayıs 2018 tarihinde Bercam nükleer anlaşmadan illegal bir şekilde çekilmesi, ülke içi ve uluslararası alanda büyük tepkilere sebep oldu./

Başa dön tuşu
Bugün 18 Haziran 2024 (4) içerik yüklenmiştir.