HaberlerİranOrtadoğu

İran, Balkanlar’da barış ve istikrara destek için hazırdır

İran dışişleri bakanı Menuçehr Muttaki, Tahran’da temaslarda bulunan Sırbistan cumhurbaşkanı Boris Tadiç’in özel temsilcisi Borisav Stefanoviç ile yaptığı görüşmede, Balkan bölgesinde, kalıcı barış ve istikrarın yerleşmesine katkı sağlamak için Tahran’ın gerekli işbirliğine hazır olduğunu söyledi.

İran dışişleri bakanı Menuçehr Muttaki, Sırbistan cumhurbaşkanı özel temsilcisi Borisav Stefanoviç’i kabulünde, buhranlı dönemde, Balkanlarda İran’ın olumlu katkılar sağladığını hatırlatarak,”Tahran, Kosova’da yaşanan gelişmelerle ilgili, uluslar arası adalet divanının verdiği oyu dikkatlice değerlendirmekte olduğunu” belirtti.

Sırbistan cumhurbaşkanı özel temsilcisi Borisav Stefanoviç de bu görüşmede, İran’ın bölge ve uluslar arası alanda önemli bir konuma sahip olduğunu hatırlatarak, “uluslar arası adalet divanının, Kosova’nın bağımsızlığı konusunda verdiği oy ve bölgede yaşanan gelişmeler hakkında” bilgi verdi.

Uluslararası adalet divanının, Kosova’nın bağımsızlığı konusundaki istişare oyuna işaret eden Borisva Stefanoviç, bütün ülkelerin toprak bütünlüğü ve bağımsızlık haklarına saygı duyulması gerektiğini belirterek, İran İslam cumhuriyetinden bu alanda yardım istedi.

Hatırlanacağı gibi uluslar arası adalet divanı, 2008 şubat ayında, Kosova’nın bağımsızlığının uluslar arası yasaları ihlal etmediği yönünde bir karar vermişti. Sırbistan, Kosova’nın bağımsızlığını tanımıyor ve Kosova’nın ülkenin bir eyaleti olduğunu bildiriyor.

Bu güne kadar aralarında Amerika ve 27 Avrupa ülkesi dahil toplam 69 ülke Kosova’nın bağımsızlığını tanımış bulunuyor. Rusya ise, Kosova’nın bağımsızlığı konusunda uluslar arası adalet divanının verdiği oya karşı çıkmıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Mart 2023 (1) içerik yüklenmiştir.