HaberlerİranOrtadoğu

İran başkalarının etkisinde karar almaz

İran dışişleri bakanı yardımcısı Hasan Kaşkavi, İran’ın karar alma temelinin batılı güçlerin etkisi altında olmadığını açıkladı.

İran dışişleri bakanı yardımcısı Kaşkavi, İran milletinin 22 Behmen zafer günü yürüyüşlerine şanlı katılımını hatırlatarak batılı güçlerin İran aleyhindeki tehdit ve yaptırımlarının İran milletinin milli dayanışması ve vahdetinden başka hiç bir getirisi olmadığını bildiğini kaydetti.

İstiklal şiarının özgürlük ve İslam cumhuriyeti şiarları ile birlikte olduğunun altını çizen Kaşkavi, istiklal taleplik haykırışının İran milletinin İslam inkılabından önceki tarihinde bağımlılığı ve milli egemenlik ve toprak bütünlüğünün ihlaline kadar uzandığını vurguladı.

İran’da İslam inkılabının zaferinden önceki dönemde dış politika hakkında karar alan esas merkezlerin Moskova, Londra ve Washington’un kararlarının etkisi altında olduğunu hatırlatan Kaşkavi, günümüzde İran milletinin düşmanlarının İran’ın diplomasi ve dış politikasında alınan kararların asla başkalarının etkisi altında olmadığını itiraf ettiklerini vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 13 Mayıs 2021 (24) içerik yüklenmiştir.