DünyaHaberler

İran baskılara boyun eğmeyecektir

BM Genel Kurul toplantısına katılmak amacıyla New York’ta bulunan İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Menuçehr Mutteki BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon ile bir araya geldi.

Görüşmede Mutteki, İran’ın başta barışçıl nükleer program olmak üzere yasal olan tüm haklarını savunacağını ve siyasi baskılara boyun eğmeyeceğini belirtti.

Önemli bölgesel ve uluslar arası meselelere işaret eden Mutteki, BM ve Genel Sekreterin bölge ve İran’ın meselelerine gerçekçi, adil ve eşitlik ilkesine göre bakmasını istedi.

Moon ile Ahmedinejad’ın birkaç gün önceki görüşmesine değinen Mutteki “ülkemizin nükleer meseleleriyle ilgili olarak bazı politikacılar tarafından konuyla ilgili açıklamalar yapıldı. Halbuki İran İslam Cumhuriyeti uluslar arası yasalar çerçevesinde hareket ediyor. İran bu doğrultuda barışçıl amaçlar taşıyan nükleer teknolojisini geliştirmedeki yasal hakkından asla vazgeçmeyecek ve siyasi baskılara boyun eğmeyecek. Tahran, UAEK ile şeffaf iş birliğini sürdürüyor. Bu yüzden BM’den bu hususa dikkat etmesi bekleniyor” dedi.

Görüşmede Ban Ki Moon da BM’nin Gazze’deki cinayetler konusunda hazırladığı rapora işaret ederek söz konusu raporun İnsan Hakları Konseyinde değerlendirileceğini de sözlerine ekledi.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Mart 2024 (25) içerik yüklenmiştir.