HaberlerİranOrtadoğu

İran başsavcısından insan hakları konusunda batıya eleştiri

İslami İran başsavcısı Muhammed Cafer Muntazeri, batıyı insan hakları konusunda sergilediği çifte standarttan dolayı eleştirirken, Avrupa hukuk camiasından, batı ülkelerinin insan hakları konusundaki tezatlarına el atmalarını istedi.

Muhammed Cafer Muntazeri, Tahran’da İtalya hükümet şurası başkan yardımcısı Fiylipu Patroni Gerifi ile görüşmesinde, İran’ın batıya insan hakları meselesinin ilmi ve hukuki açıdan açık bir ortamda ele alınmasını teklif ettiğini söyledi.

Muntazeri, batının Yemen, Irak, Suriye ve Filistin’de insan haklarına yönelik cinayetlerde sessiz kalmasını eleştirirken, İran ile özellikle de İtalya başta olmak üzere Avrupa arasında insan hakları konusunda varılan anlaşmaların bir an önce uygulamaya girmesinin zaruretine vurgu yaptı.

Sözkonusu görüşmede İtalyan yetkili de, İtalya ve İran arasında insan hakları konusunda müzakere süreci hakkında bilgi verirken, bu tür müzakerelerin diğer Avrupa ülkeleri için de bir model olabileceğini belirterek bu müzakerelerde ilerleme sağlandığını söyledi.

İtalyan yetkili, dün ayrıca İran Yüksek İdari Divan başkanı Muhammed Kazım Behrami ile görüşürken bu görüşme de ikili ilişkilerin iyileştirilmesi ve bunun için çaba gösterme konusu masaya yatırıldı.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Kasım 2021 (30) içerik yüklenmiştir.