AvrupaHaberlerİranOrtadoğu

İran: Batı OPCW görevlerini siyasileştirerek kurumda sapmalara sebep oluyor

İran’ın kimyasal silahları yasaklayan OPCW’daki temsilcisi Alirıza Cihangiri dün yaptığı açıklamada batının bu kurumun görevlerini siyasileştirerek kurumda sapmaların ortamını oluşturduğunu söyledi.

Britanya Amerika ile birlikte Lahye’de OPCW özel oturumunda, kurumun görevlerine kimyasal silahların kullanılmasını “nispet verme” aracını yerleştirmek için bildiri taslağı hazırladılar.

Taslak İran İslam cumhuriyeti, Rusya, Suriye, Çin, Kazakistan ve Hindistan gibi bağımsız bazı ülkelerin muhalefeti ile karşılaştı. Söz konusu ülkeler muhalefetleri ile taslağın gizli yönlerini aydınlatmaya çalışsalar da Britanya ve batılı müttefikleri teşvik ve tehdit ile diğer üyeleri taslağa destek vermelerini ve böylece taslağın onaylanmasını sağladılar.

İran Haber Ajansı’nın bildirdiğine göre Cihangiri taslağın onaylanmasına tepki olarak bu sayede OPCW’nın görevlerinde saptırıldığı ve üye ülkeler arasındaki işbirliğin siyasi boyut kazandığını ifade etti.

Hatırlanacağı üzere Britanya 29 mayıs tarihinde eski Rus casusu Sergei Skripal’a yönelik kimyasal saldırı nedeni ile OPCW’nın özel oturum düzenlemesini talep etti.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Eylül 2022 (12) içerik yüklenmiştir.