HaberlerİranOrtadoğu

İran, Batı’nın çomağına tokatla karşılık verdi

Şarkul Evsat gazetesi İran’ın 10 yeni nükleer tesis kurma kararına değinerek İran’ın batının çomağına tokatla karşılık verdiğini yazdı.

Londra’da yayınlanan Şarkul Evsat gazetesi bugünkü manşetinde İran’ın on yeni tesis kurma konusuna yer vererek İran’ın uluslararası öfkeye neden olacak şekilde on yeni nükleer tesis kuracağı ve iki ay içerisinde yapım işlemlerini başlatacağını bildirdiğini yazdı.

Adı geçen gazete Viyana’daki bir Avrupalı yetkiliye dayanarak İran’ın bu kararının UAEA nın Tahran’dan daha fazla işbirliğinden bulunması talebine karşı tepki olarak değerlendirdi.

Şarkul Evvsat gazetesi ayrıca Amerika başkanı Barack Obama’nın 2009 yılının bitmesiyle İran karşısındaki siyasi hareketlerini değerlendirmek gibi zor görevi bulunduğunu yazdı ve Amerika hükümetinin Ekim ayında Cenevre toplantısının ardından İran’ın nükleer anlaşma ön taslağını kabul etme kararını imalı bir şekilde belirtmesinin ardından önemli başarı elde ettiğini düşündüğünü belirtti.

UAEA yönetim kurulu geçtiğimiz Cuma günü Amerika ile batılı müttefiklerinin baskılarıyla İran aleyhine bildiri yayınladı. Amerika, İngiltere ve Fransa dahil batılı ülkeler son günlerde UAEA’a baskı yaparak bir bildiri yayınlamaya çalıştılar.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Kasım 2023 (12) içerik yüklenmiştir.