HaberlerİranOrtadoğu

İran, Batı’nın mantıksız önerisini reddetti

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, ABD, Rusya ve Fransa’nın Tahran araştırma reaktörünün kapatılması ve izotopları uluslar arası piyasalardan temin etmesi yönündeki önerilerini reddederek bunun mantıklı olmadığını belirtti.

Ramin Mihmanperest “onlar ülkemize yasal dayanağı olmayan mantıksız ve asılsız siyasi baskı uygulamak istiyorlar. Barışçıl nükleer faaliyetlerden vazgeçmemiz için tehdit veya yaptırımda bulunmak istemeleri yeni bir şey değil” dedi.

Yakıtın alımı veya takasına hazır olduklarını daha önce açıkladıklarını hatırlatan Mihmanperest “zamanın boşa gittiğini görünce üretime giriştik tabii yakıtın satışı veya görüşlerimizi sağlayacak önerileri varsa biz hazır olduğumuzu açıkladık. Ne yazık ki İran’ın yüzde 20 zenginleştirme gücüne sahip olduğunu ve yeni bir sorunla karşı karşıya bulunduklarını anladıklarında radyoizotopları uluslar arası piyasalardan satın almamız için bize vermeye hazır olduklarını açıkladılar” dedi.

Radyoizotopların uluslar arası piyasadan alınmasının Tahran reaktörünün kapatılması anlamına geldiğini vurgulayan sözcü, fabrikayı kapatmalarını ve ilaçları kendilerine sağlayacaklarını açıkladıklarını belirtti.

Bu önerinin mantıklı olmadığını vurgulayan Mihmanperest, “hangi ülke, üretim sanayisini kapatmaya ve ihtiyacı olan ürünleri dışardan hem de siyasi baskılar nedeniyle insani meselelerin kendileri için önem taşımayan ülkelerden almaya hazır olur ki. Biz,doğrudan veya dolayı sunulan ve aynı zamanda da ihtiyaçlarımızı sağlayacak her öneriyi olumlu bir şekilde inceleyeceğimizi söyledik. Şimdi de farklı öneriler gündeme geliyor ancak görüşlerimizi sağladığı takdirde buna girişeceğiz ” dedi.

İran’ın yakıt takasını üçüncü bir ülkede gerçekleştirmeye hazır olup olmadığı yönündeki bir soruya karşılık sözcü ilk şartın yakıt takasına hazır olmak olduğu, bu şart gerçekleştiği takdirde ondan sonra karşı tarafla uzmanlık konuları ve ayrıntıları görüşecekleri yanıtını verdi.

Mihmanperest “bizim istediğimiz konu, takas için yüzde yüzlük garantinin sağlanmasıydı. biz, faaliyetlerimizin tamamen şeffaf ve barışçıl olduğunu ve UAEK gözetimi ve işbirliği olmadan faaliyette bulunmayı düşünmediğimizi, hedefimizin barışçıl olduğunu, tıp ve tarım gibi alanlarda kullanılacağını söylüyoruz” dedi.

Türkiye Dışişleri Bakanı Davutoğlu’nun Tahran ziyaretinde İran’ın nükleer meselesinin gündeme gelip gelmediği ve Türkiye Başbakanı Erdoğan’ın bu konuyu Obama ile telefonda değerlendirmesinin gündemde olup olmadığı yönündeki bir diğer soruya Mihmanperest şu yanıtı verdi:” bölgede önemli bir konuma sahip olan ve İran ile iyi ilişkiler içinde bulunan Türkiye, bölgede daha fazla aktif olmayı amaçlıyor. Biz bu hareketi sıcak karşılıyoruz.”

Bölge ülkelerinin işbirliği ile bölge sorunlarının daha rahat çözülebileceğini vurgulayan Mihmanperest, “Türkiye, yakıt takası veya sağlanması ile ilgili İran’ın şeffaf ve barışçıl nükleer tutumunu karşı tarafa bildirmeye hazır olduğunu açıkladı” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.