HaberlerİranOrtadoğu

İran: Batı’ya verdiğimiz süre azalıyor

İran İslami Şura Meclisi Milletvekillerinden Avaz Haydarpur, İran’ın Tahran nükleer araştırma merkezinin ihtiyacı olan nükleer yakıt konusunda Batılı taraflarının zamanında İran’a cevap vermemeleri halinde, hükümetin, uranyumu yüzde 20 oranında zenginleştirme görevini yerine getirmek zorunda olacağını söyledi.

İran meclisi milli güvenlik ve dış siyaset komisyon üyesi Haydarpur, İran’ın 5+1 grubuna verdiği mühletin sona ermekte olduğunu hatırlatarak, “Eğer, 5+1 grubu, nükleer yakıt konusunda İran’a olumlu cevap vermezse, İran meclisi, hükümeti uranyum zenginleştirme konusunda yetkili kılacaktır” dedi.

İran’ın uranyum zenginleştirme konusunda bir sorunu bulunmadığını kaydeden Avaz Haydarpur, İran’ın NPT üyesi olarak zenginleştirme işlemini ve nükleer yakıt teslimi de uluslar arası atom enerjisi kurumu ile işbirliği çerçevesinde gerçekleştirmek istediğini zira bunun NPT üyesi İran’ın en tabii hakkı olduğunu söyledi.

Haydarpur açıklamasında ayrıca İran’ın yüzde 3.5 oranında zenginleştirdiği uranyumu, ihtiyacı olan yüzde 20 oranındaki nükleer yakıtla takasa da hazır olduğunu ilan ederek bu konuda İran’a güvence verilmesi gerektiğini kaydetti.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.