HaberlerİranOrtadoğu

İran Bercam’daki hiç bir değişikliği kabul etmez

İran’ın Bosna Hersek büyükelçisi, İslam Cumhuriyetinin kapsamlı ortak eylem planı Bercam nükleer anlaşmasında hiç bir değişikliği kabul etmeyeceğini söyledi.

İran’ın Sarayevo büyükelçisi Mahmud Heydari el-Cezire kanalına verdiği demeçte, İran nükleer politikasını açıklayarak, uluslararası ilişkiler alanına diplomatik bir getiri olan Bercam nükleer anlaşmanın önemine vurgu yaparak, bercam’ın uluslararsı ilişkilerde önemli bir belge olarak BMGK bildirisi ile garantilendiğini, Bercam ihlalinin aslında BMGK bildirisinin ihlali sayıldığını söyledi.

Heydari Amerika’nın Bercam sabotaj girişimlerine işaretle, Amerika’nın özellikle de mevcut başkan dönemindeki davranışlarının, Bercam metni ve ruhuna aykırı olduğunu, tabi ki Amerika’nın Donald Trump’ın davranışları ile inzivaya itildiğini fakat diğer bir çok ülkenin Bercam’ın sürmesine vurgu yaptıklarını ifade etti.

İran’ın Sarayevo elçisi Bercam geleceğinde Avrupa rolünün altını önemle çizerek, Avrupa haysiyetinin Bercam’la düğümlendiğini zira Bercam’ı uluslararası bir belge olarak koruyamazsa önemli oranda itibar kaybedeceğini söyledi.

Hedari ayrıca İran’ın başka konuların Bercam ile irtibatlandırılmasına izin vermeyeceğinin altını önemle çizerek, başta İran islam cumhuriyeti savunma gücünün asla müzakere edilmeyeceğini, bu konunun milli güvenlik ve çıkarlara bağlı olduğunu da sözlerine ekledi

Başa dön tuşu
Bugün 04 Aralık 2021 (34) içerik yüklenmiştir.