AvrupaHaberler

İran-Beyaz Rusya ilişkileri daha fazla geliştirilecek

İran İslam Cumhuriyeti ve Beyaz Rusya Sanayi Bakanları, iki ülkenin sanayi işletmeciliği yetkilileri ve sanayicilerle yaptıkları toplantıda iki ülke hedeflerinin gerçekleşmesi için sanayi ve ekonomi işletmelerin daha aktif rol oynamasını istediler.

İran İslam Cumhuriyeti Maden ve Sanayi Bakanı Ali Ekber Mehrabiyan, İran ve Beyaz Rusya cumhurbaşkanlarının sanayi ve ekonomi ilişkilerin gelişmesi konusunda kararlılığına işaret ederek, iki ülke ekonomistleri ve sanayicileri için tarihi bir fırsat oluştuğunu belirtti.

Mehrabiyan “iki ülke arasındaki anlaşmalar doğrultusunda sanayiciler ve sanayi-ekonomi işletmelerin başkanları İran’ın kapasitelerinden yararlanma önceliğine sahipler ve bu da iki ülkenin özel sektörünün yararına olacak. İran da, Beyaz Rusya’dan ihtiyaçlarının sağlanması için İran ekonomi ve sanayi işletmeciliklerine özel bir öncelik vermesini bekliyor. Ekonomi ve sanayi işletmelerin yetkilileri, iki ülke için uzun vadeli ve kalıcı kârlar sağlamaya çalışmalılar hatta kısa vadeli menfaatleri feda ederek iki ülke sanayi ve ekonomisi için parlak bir gelecek çizmeliler. İran ve Beyaz Rusya, zorbacı ve hegemonya ülkelerin saldırısına maruz kalıyorlar. Bu yüzden bu ülkelerden ihtiyaçlarını karşılamalarına gerek yok birbirinin potansiyellerinden yararlanmaları yeterlidir” dedi.

Beyaz Rusya Sanayi Bakanı da ziyaretinin iki tarafa uygun bir fırsat yarattığını belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Ocak 2022 (42) içerik yüklenmiştir.