AvrupaEkonomiHaberlerİranOrtadoğu

İran-Beyaz Rusya tarım işbirliği geliştiriliyor

İran İslam cumhuriyeti ile Beyaz Rusya , tarım alanında işbirliğini geliştiriyor.

İran tarım cihadı bakanı Sadık Haliliyan dün Tahran’da Beyaz Rusya elçisi Viktor Ribak ile görüşmesinde, iki ülke cumhurbaşkanlarının tüm alanlarda ikili ilişkilerin geliştirilmesindeki kararlılığına değinerek iki ülkenin tarım alanında iyi potansiyellere sahip olduğunu belirterek bu alanda teknolojik ve mühendislik imkanlara temas etti.

İran tarım seferberliği bakanı İran’ın Beyaz Rusya ile işbirliği konusuna stratejik açıdan baktığı ve uzman komiteler kurup gümrük tarifeleri düzenleyerek yakında ticari mübadelede ileri düzeye ulaşılacağını söyledi.

Beyaz Rusya’nın İran elçisi ise tarımın ülkesinin önemli ekonomik faaliyeti sayıldığı ve ülkesinin gayri safi milli gelirinin %8,4 nün tarım ürünlerinden sağlandığını söyledi.

Ribak ayrıca İran’ın Beyaz Rusya’ya yaptığı ihracatın son on ayda iki milyon 700 bin dolar olup üçte birinin tarım ürünlerinden oluştuğunu söyledi ve İran’ın bu ülkeye ihracat mallarının kuru üzüm, konserveler, meyve, hurma, incir, fıstık ve çerezlerden oluştuğunu belirterek ülkesinin İran’a kımızı et, süt tozu ve tere yağı ihraç edebileceğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Mayıs 2021 (20) içerik yüklenmiştir.