BilimselHaberlerİran

İran Biodizel yakıt üretmeyi başardı!

Ormancılık Bilimsel Cemiyeti Yönetim Kadrosu üyesi Peyman Yusifi Azer muhabirimizle konuşurken “Ülkenin güneyindeki Benderabbas bölgesinde iki buçuk hektarlık bir alanda pilot olarak ekilen “Catrofa” bitkisinden yağ elde edilmesiyle İran Biodizel yakıt üretebildi” dedi.

Yusifi Azer açıklamalarının devamında “Catrofa” bitkisinden tohum ve aynı zamanda yağ elde edilmesinin ülkemizde ilk kez gerçekleştirildiğini belirterek “Bu yağ, bugün dünyada da yaygın olduğu gibi Biodizel yakıt için kullanılmakta” dedi.

Ormancılık Bilimsel Cemiyeti Yönetim Kadrosu üyesi Peyman Yusifi Azer daha sonra şöyle konuştu: “Biodizel yakıtın kullanılması hava kirliliği, havadaki CO2 ve eklim değişiminden kaynaklanan olumsuz etkilerin %85 oranında temizlenmelerine sebep oluyor. Bu bitki aynı zamanda toprak şartlarının da iyileşmesine sebep oluyor. Bir de olumsuz şartlar karşısında dirençli olduğu için uygun bir şekilde büyüyor.”

Yusifi Azer ayrıca, fosil yakıtın sınırlı olduğu için dünyanın biodizel yakıta rağbet gösterdiğini hatırlatarak “Ülkemizde son yıllarda tarım alanlarının bir kısmı “Catrofa” gibi bitkilerin ekimine ayrıldı” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Şubat 2023 (14) içerik yüklenmiştir.