HaberlerİranOrtadoğu

İran bir hafta içinde UAEA’ya başvuracak

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü “İran, Türkiye, Brezilya ve Viyana grubu arasında anlaşma sağlanıp kesinlik kazandıktan sonra, İran ve UAEA’nın gözetim hakkıyla yakıtın saklanacağı ve takasın yapılacağı yer Türkiye olacak” dedi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ramin Mihmanperest bugün başlayacak olan 15’ler Grubu 14. zirve toplantısı kulisinde muhabirler arasında konuşurken, İran ve Brezilya Cumhurbaşkanları ve ayrıca Türkiye Başbakanı arasında anlaşmanın sağlandığına değinerek “Tahran oturumunda sağlanan anlaşmanın imzalanmasından sonra bir hafta zarfında biz takas için hazır olduğumuzu Uluslararası Atom Enerji Ajansı’na (UAEA) bildireceğiz. Öte yandan Viyana grubu bu takas şeklini kabul ettiği takdirde biz ve Viyana grubu arasında imzalanacak bir başka anlaşma üzerine takas işi gerçekleştirilecek” dedi.

Mihmanperest ayrıca “İran, Türkiye, Brezilya ve Viyana grubu arasında anlaşma sağlanıp kesinlik kazandıktan sonra, İran ve UAEA’nın gözetim hakkıyla yakıtın saklanacağı ve takasın yapılacağı yer Türkiye olacak” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Şubat 2023 (14) içerik yüklenmiştir.