HaberlerDünyaİranOrtadoğu

İran: BM İsrail’in Filistin’e karşı cinayetlerine son versin

İran’ın Cenevre’de düzenlenen BM insan hakları konseyi oturumunda konuşan insan hakları ataşesi Seyyid Muhammed Sadatinejad, konseyden korsan rejim İsrail’in Filistin milletine karşı cinayetlerine son vermek üzere acil ve kesin girişimde bulunmasını istedi.

BM insan hakları konseyinin 48. oturumunda gündemin 7. maddesi kapsamında konuşan Sadatinejad, siyonist rejim İsrail’in cinayetlerinin kınanması gerektiğine işaretle şöyle dedi:

Filistin milleti son yetmiş küsur yılda katliamdan etnik asimilasyona, nüfus dokusunun değiştirilmesinden sistematik işkencelere, başına buyruk cinayetlerden gözaltılara ve tüm savaş suçları, soykırım ve beşeriyete karşı cinayetlere kadar sayısız cinayete katlandı, öyle ki bu cinayetler adeta siyonist rejimin Filistin’in sonu gelmeyen işgalinde taktiği ve yöntemine dönüşmüş bulunuyor.

Sadatinejad, siyonist rejimin işgal altındaki Filistin’de cinayetleri ve bu rejimin zindanlarında yüzlerce Filistinli çocuğun içler acısı durumuna işaretle, bu çocukların tek suçu taş atmak olduğunu hatırlattı.

İranlı diplomat Sadatinejad, uluslararası camianın bu Apartheid rejimi uluslararası yasalara uymaya zorlamakta aciz kalması, BM insan hakları konseyinin sahip olduğu mekanizmaları siyonistlerin Filistinlilere karşı işlediği cinayetleri acilen ve kesin bir şekilde sonlandırması yönünde sorumluluğunu ikiye katladığını ifade etti.

Siyonist rejimin Filistin’de cinayetleri son dönemde daha da arttığını hatırlatan Sadatinejad, işgal altındaki topraklarda insan haklarına ilişkin 7. maddenin konseyin gündeminin başında yer alması ve korunması büyük önem arz ettiğini vurguladı.

Sadatinejad ayrıca kendilerini insan hakları kahramanları ilan eden bazı devletlerin bu maddeyi boykot etmelerini büyük talihsizlik niteledi.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Ağustos 2022 (23) içerik yüklenmiştir.