HaberlerİranOrtadoğu

İran BM’den Afganistan’da sivil katliamın önlenmesini istedi

İran İslam Cumhuriyeti ulusal güvenlik yüksek konseyi sekreteri yardımcısı Ali Bakiri, BM’den Afganistan’da sivil ve masum insanların katliam edilmesini önlemesi gerektiğini söyledi.

Bakiri BM’in Afganistan özel temsilcisi Staffan Di Mistura ile görüşmesinde, Afganistan’da konuşlanan yabancı askerlerin saldırıları sonucu kadın ve çocuklardan oluşan sivillerin katledildiğini, bu saldırılarda, kullanılması yasak fosforlu silahların kullanıldığını belirterek, “BM bu katliamları önlemek için ciddi adımlar atması gerekir” dedi.

Batılı bir yetkilinin, Afganistan’da yerleşim birimlerine saldırının zarureti ve bu saldırıların sürmesi gerektiğine dair açıklamalarının, devlet terörizminin açık bir göstergesi olduğunu belirten Ali Bakiri Afganistan’da sivil insanlara karşı işlenen cinayetlerin sorumlularının cezalandırılmasının uluslararası toplumun görevi olduğunu söyledi.

Ali Bakiri uluslar arası toplumun, Afganistan halkı ve hükümetin her alanda özellikle hükümet yapısının güçlendirilmesi, barış ve istikrarın korunması, alt yapının oluşturulması için destek ve yardımlarının zaruret olduğunu dile getirdi.

BM özel temsilcisi de bu görüşmede, Afganistan’daki gelişmelerle ilgili bilgiler verdi.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Aralık 2021 (33) içerik yüklenmiştir.