DünyaHaberler

İran, BMGK üyeleri ile toplantı yaptı

New York’ta İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Menuçehr Mutteki ile Güvenlik Konseyi’nin 15 üyesi arasındaki toplantı sona erdi.

Toplantı sonunda verilen akşam yemeğinde Japonya Büyükelçisi sadece basın mensuplarına yaptığı açıklamada toplantının yararlı ve olumlu geçtiğini belirtti.

Japon diplomatın açıklamasına göre toplantı, karar alma ve müzakere toplantısı değildi daha çok konuşma-dinleme toplantısıydı ve bu da çok yararlı ve olumlu geçti.

Toplantıya katılan diplomatlardan biri de yaptığı açıklamada Mutteki’nin İran milletinin diyalog yanlısı olduğunu ve gerginliği onaylamadığını belirttiğini vurguladı.

Adının açıklanmasını istemeyen diplomat “İran Dışişleri Bakanı’nın bu toplantıda NPT Konferansı ve yakıt takasıyla ilgili son gelişmeler hakkında konuştu. Mutteki, İran’ın hiçbir şart altında haklarından sapmaya hazır olmadığını ve son yıllardaki deneyimler de bunu gösterdiğini yaptırımların da hiçbir şekilde İran milletinin iradesini etkilemediğini belirtti. İran işbirliği taraftarı. Zıtlaşmayı benimseyen ülkeler de bir sonuç elde etmeyecekler” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 08 Aralık 2022 (18) içerik yüklenmiştir.