AvrupaHaberlerİranOrtadoğu

İran BMGK’ya mektubunu verdi

İran İslam Cumhuriyetinin BM Daimi Temsilciliği BMGK Başkanlığına gönderdiği mektupla, İran barışçıl nükleer programı ve faaliyetlerinin bazı ülkelerce BMGK’ne dayatıldığı ve BMGK’nin İran aleyhinde 1803 sayılı kararnamesi ve İran bankaları aleyhinde alınan kararların hukuki ve kanuni bir yönünün bulunmadığı itirazında bulundu.

IRNA konuyla ilgili New York’tan verdiği haberinde, İran BM Temsilciliğinin mektubunun ABD, İngiltere ve Fransa’nın mektubuna yanıtı olduğunu belirtti.

İran’ın yanıtında, İran’ın nükleer faaliyetlerinin barışçıl amaçlı olduğunun ve her hangi bir sapma yaşanmadığının UAEK raporlarıyla da defalarca ilan edildiği, Tahran’ın uluslar arası taahhütlerine tamamen uyduğu ve ileri düzeyde UAEK il işbirliği yaptığı belirtildi.

Mektupta İran’ın nükleer faaliyetleriyle iligli UAEK tarafından yanıtlanması istenilen tüm konuların Tahran tarafından yanıtlandığı ama bazı ülkelerin çeşitli bahanelerle İran nükleer dosyasını BMGK’ne gönderdiği belirtildi.

İran’ın yanıtında, Bağlantısızlar Hareketine üye 118 ülkenin yayınladığı bildirilerle İran’ın barışçıl amaçlı nükleer faaliyetlerinin desteklendiğinin ilan edildiği, İran nükleer dosyasının BMGK’de değil UAEK tarafından ele alınması gerektiğinin vurgulandığı üzerinde durularak, Bağlantısızlar’ın İran nükleer dosyasının ele alınma merkezinin UAEK olduğunu ve İran’ın barışçıl amaçlar dışında nükleer faaliyetleri bulunmadığını ilan ettiği belirtildi.

İran’ın haksız yere suçlandığı bir başka konuyla ilgili İran’ın yanıt mektubunda, Tahran’ın terörizmin kurbanı olduğu, terör gruplarını destekleyen ABD, İngiltere ve Fransa’nın İran’ın çeşitli bahanelerle suçlamasının komik olduğu vurgulandı.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Haziran 2022 (27) içerik yüklenmiştir.