HaberlerİranKafkasyaOrtadoğu

İran bölge ülkelerinin sorunlarının barışçıl çözülmesini istiyor

İran İslam Cumhuriyeti cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, bölge ülkelerine, sorunların, diyalog ve görüşmeler yolu ile çözülmesi çağrısında bulundu.

Cumhurbaşkanlığı basın bürosundan yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, önceki gün, Tahran’da temaslarda bulunan Ermenistan doğal kaynaklar ve enerji bakanı Armen Movsisyan’ı kabulünde, “bölgedeki bütün ülkeler, sorunların diyalog ve görüşmeler yolu ile çözüme kavuşması için çalışmalar yapması gerekir” dedi.

Ermenistan ile İran arasında yakın komşuluk ilişkilerinin bulunduğuna dikkat çeken cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, İran ve Ermenistan arasında derin tarihi, kültürel ilişkilerin bulunduğunu hatırlatarak, “Tahran, Erivan’la ilişkilerin geliştirilmesinde bir sınırlama görmüyor” dedi.

Ermenistan doğal kaynaklar ve enerji bakanı Armen Movsisyan da bu görüşmede, ortak işbirliği sürecinin memnuniyet verici düzeyde geliştiğini hatırlatarak, “ortak projelerin hayata geçirilmesi, sadece İran ve Ermenistan için değil aynı zamanda bölge için de çok önemli etkiler bırakacaktır” diye konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Mayıs 2022 (22) içerik yüklenmiştir.