HaberlerİranOrtadoğu

İran bölgede barış ve istikrardan yanadır

İran dış işleri bakanı, bölge ülkelerinin yakınlaşması önemine değinerek İran’ın sürekli bölgede kalıcı barış ve istikrardan yana olduğunu söyledi.

Bu sabah İran, Afganistan ve Pakistan üçlü toplantısına katılmak üzere İslamabad’a giden Menuçehr Mutteki, toplantının hedefleriyle ilgili olarak üç ülkenin çıkarları yönünde yeni plan hazırlanması, bölgesel işbirliği ve mevcut durumdan kurtulmak yolunda yeni fikirler sunulmasının İslamabad toplantısının hedefleri olduğunu söyledi.

Mutteki Tahran-İslamabad ve Kabil arasında bölgesel işbirliğinin diğer yabancı ülkelerin işbirliğini sağlayabileceğine değinerek terör aleyhtarı ortak faaliyetlerin daha fazla bölgesel işbirliğine neden olacağı ve İran’ın sürekli bu alanda adım attığını belirtti.

Mutteki, İran, Pakistan ve Afganistan’ın ortak tarih ve kültüre sahip olup ortak sorunları bulunduğu için ortak çözüm yolları bulabileceklerini söyledi.

İran dış işleri bakanı ayrıca İslamabad toplantısının üçlü zirve toplantı düzenlenmesi için de ortam sağlayacağını bildirdi. Afganistan meselesi, terörle mücadele ve uyuşturucu madde kaçakçılığının engellenmesinin İran, Pakistan ve Afganistan dış işleri bakanları toplantısının ara gündemini oluşturduğu bildiriliyor.

Başa dön tuşu
Bugün 15 Mayıs 2021 (6) içerik yüklenmiştir.