AfrikaHaberlerİranİslami VahdetOrtadoğu

İran bölgede çıkarılmak istenen Sünni-Şii çatışmasını engellemeye çalışıyor

Kahire Üniversitesi Siyasi Bilimler Öğretim Görevlisi olan bir siyasi tahlilci Mısır devletinden, İranlıların Kahire’ye dini seyahatlerinin sağlanmasına yönelik adımlar atmasını ve bunun getireceği kârın Katar’dan dilencilik yapmaktan daha üstün olduğunu vurguladı.

İran Cumhurbaşkanı Mahmut Ahmedinejad’ın Mısır’a ziyaretini değerlendiren Kahire Üniversitesi Siyasi Bilimler Öğretim Görevlisi Cemal Zehran, bu ziyaretin Tahran’la Kahire arasındaki olumlu ilişkilerin başlangıcı için atılmış bir adım olmasını ümit ettiğini dikle getirdi.

Cemal Zehran sözlerini şöyle sürdürdü: İslam Konferansı Örgütünün Başkanlığını elinde bulunduran Mısır bu konferansa istisnasız tüm İslam ülkelerini davet etmelidir. Dolayısıyla bu konuda ülkeler arasında ayrımcılık yapması ve İran veya başka bir ülkeden katılacak temsilcinin statüsünü belirlemesi doğru olmaz. Uluslar arası yasalar ve anlaşmaların bir gereği olarak Mısır, İran veya başka bir ülkenin bu konferansa katılmasını reddetme hakkı yoktur.

Ahmedinejad’ın Kahire’ye gelmesi, Mısır toplumu içindeki siyasal hareketler yönünde bir fırsat telakki edilebilir. Önceki cumhurbaşkanı adayları ve siyasi kanaat önderleri ile bir oturum sağlanırsa faydalı olacağını düşünüyorum ama mevcut cumhurbaşkanı buna fırsat verir mi, bilmem.

Ahmedinejad’ın bu gezisinde el-Ezher Şeyhi ile görüşmeyi de programına almış olması, onun samimi olarak bölgede çıkarılmak istenen Sünni-Şii çatışmasının giderilmesi için çözüm peşinde olduğunu göstermektedir. O, bu adımla Sünni-Şii dünyası arasındaki mevcut hassasiyetleri gidermeyi istediğini göstermenin yanı sıra İslam dünyasının dini önderlerini de resmiyete tanıdığını belirtmektedir. Onun bu ziyareti, Sünni-Şii dünyası arasında tevehhüme dayalı farklılıkların Müslümanlar arasında fitne çıkarmasını engellemek yönünde atılan bir adımdır diyebiliriz.

25 Ocak inkılabının ardından Mısır için Tahran’la ilişkilerini güçlendirmesi bir zarurete dönüşmüştü. İranlı turistler rahatlıkla Kahire’ye gelebilmelidirler. Eğer bu yapılacak olursa Mısır bu yoldan yılda 5/4 Milyar Mısır Poundu elde edecektir. Ben inanıyorum ki Mısır’ın bu yoldan elde edeceği kâr, Katar devletinden dilencilikle elde edeceği kaynaktan daha fazla ve daha kalıcı olacaktır. Ayrıca Mısır gibi köklü bir medeniyet sahibi olan ülkenin onuruna da bu yakışır.

Cemal Zehran, Tahran’la Kahire arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi, iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin maslahatgüzarlıktan elçilik seviyesine yükseltilmesi ve Tahran’la Kahire arasında günlük uçak seferlerinin konulmasını istedi.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Temmuz 2021 (20) içerik yüklenmiştir.