AsyaHaberlerİranOrtadoğu

İran bölgede öncü rol oynamaktadır

Suriye cumhurbaşkanı Beşar Esat, İran’ın bölgesel sorunların çözümü konusunda her zaman öncü olduğunu belirterek, Suriye’nin bu konuda her zaman İran’ın bu çalışmalarını takdir ettiğini söyledi.

Esat, Şam’a giden İran İslam Cumhuriyeti dışişleri bakanı Menuçehr Mutteki’yi kabulünde yaptığı açıklamada, İran’ın bölgesel sorunların giderilmesi için gösterdiği çabaların takdire şayan olduğunu kaydetti ve İran’la her alanda ilişkilerin geliştirilmesine büyük önem verdiğini söyledi.

Irak meselesine de temas eden Esat, Suriye’nin Irak’la ilişkilerin gelişmesinden yana olduğunu da kaydederek, Irak’ta huzur ve güvenliğin sağlanmasını istediklerini zira bu ülkenin huzur ve güvenliğinin bölgeyi de aynı oranda etkilediğini söyledi.

Irak’ta yaşanmakta olan terörist saldırıları da kınayan Suriye cumhurbaşkanı, Irak’ın toprak bütünlüğü ve hakimiyetinin korunmasına destek verdiklerini belirtirken, ayrıca son zamanlarla Irak ve Suriye ilişkilerinde istenmeyen gelişmelerle ilgili olarak da, her türlü belge ve bilgiyi Irak’la paylaşmaya hazır olduklarını dile getirdi.

Görüşmede İran dışişleri bakanı Menuçehr Mutteki de, Irak ve Suriye ilişkilerinin bölgenin güvenliği ve huzuru açısından temel taşlardan biri olduğunun altını çizerek, şimdiki şartlarda düşmanların bölgede huzursuzluk çıkarmaya dayalı şeytani oyunları karşısında son derece uyanık olunması gerektiğini kaydetti.

Bir heyet başkanlığında Suriye’ye giden Mutteki, Suriyeli meslektaşı ve Suriyeli bazı yetkililerle görüştükten sonra Tahran’a döndü.

Başa dön tuşu
Bugün 12 Mayıs 2021 (45) içerik yüklenmiştir.