HaberlerİranOrtadoğu

İran: Bölgedeki Krizlerden Amerika Sorumludur

Amerika Dışişleri Bakanı’nın İran’ı hedef alan asılsız ve sürekli tekrarlanan iftira ve suçlamalarına sert bir dille yanıt veren İran Dışişleri sözcüsü Behram Kasımi; “ABD Dışişleri Bakanı’nın yalan ve iftiradan ibaret son açıklamaları Amerika’nın Atlantik’ten kalkarak bölgemizdee yürüttüğü kaos ve terör politikasının üstünü örtemez. Amerika her şeyden önce bölgede yürüttüğü savaş politikalarının hesabını tüm dünya halkına vermelidir” dedi.

Bölgedeki sorun ve istikrarsızlığın nedeni olarak Amerika’yı işaret eden Behram Kasımi; “ABD bölgeye yönelik hiçbir meşru zemini olmayan politikaları ve müdahaleleri ile bölgesel krizlere neden olmaktadır. Amerika’nın bölge ülkelerine İran tehdidi gibi gerçekçi olmayan bir politika ile müdahil olması kabul edilemez. Amerika, İran korkusunu bölgede yayarak ülkelerin kaynaklarını kendi çıkarı doğrultusunda kullanmaktadır” ifadelerini kullandı.

İran Dışişleri Sözcüsü Behram Kasımi, son olarak Yemen’de Suud rejimi tarafından yapılan katliamlara işaret ederek; Amerika’nın Yemen de işlenen cinayet ve çocuk ölümlerinden sorunlu olduğunu ve Suudi rejimine sattığı silahlar nedeniyle iki ülkenin savaş suçundan yargılanması gerektiğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 01 Ekim 2022 (1) içerik yüklenmiştir.