HaberlerİranOrtadoğu

İran-Brezilya ilişkileri kimseye karşı değildir

İran ve Brezilya arasındaki mevcut kapasitelerin iki ülke menfaatleri doğrultusunda aktifleşeceğini vurgulayan İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, iki ülke ilişkilerinin her hangi bir ülkeye karşı olmadığı gibi iki ülke ve bağımsız milletlerin yararına olacağını belirtti.

Brezilya Kalkınma, Dış Ticaret ve Sanayi Bakanı Miguel Jorge ile görüşen Ahmedinejad “bugün İran ve Brezilya arasında karşılıklı potansiyeller ve uluslar arası meseleler konusunda ortak bir anlayış mevcut” dedi.

İki ülke ilişkilerinin tarih boyunca çok yapıcı ve açık olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı, çeşitli alanlarda ilişkilerin geliştirilmesi için bu tarihi geçmişten azami şekilde yararlanmak gerektiğini belirtti.

Ahmedinejad “dünyada ekonomi ilişkileri olumsuz etkilerini diğer ülkelere dayattığı şartlarda Tahran ve Brasilia iş birliği, iki ülkenin ve bağımsız milletlerin yararına olabilir” dedi.

İki ülke arasında iş birliğinin geliştirilmesine işaret eden Ahmedinejad “iki ülke arasında iş birliğinin geliştirilmesi başka bir ülkeye karşı olmadığı gibi iki milletin ve tüm gelişmekte olan ülkelerin yararına olacak. İki ülke ilişkileri uluslar arası tek yanlı birçok dengeyi değiştirecek ve bu da gelişmekte olan ülkelerin ve özellikle İran ve Brezilya’nın yararına olacak. Dünya ekonomisini elinde bulundurmak isteyen devletler İran ve Brezilya’ya hedeflerini dayatamazlar. İki ülke birbirlerinin yardımıyla uluslar arası ekonomi fırsatlarından yararlanabilirler” dedi.

Brezilyalı mevkidaşının Tahran’a yapacağı ziyaretine işaret eden Ahmedinejad, Lula’nın Tahran ziyaretinin iki ülke arasındaki ekonomi ilişkilerin temelini sağlamlaştıracağını belirtti.

Görüşmede Miguel Jorge de ülkesinin İran ile tüm alanlarda ilişkilerini, iş birliğini ve ortak yatırımlarını arttırmaya sıcak baktığını belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Ekim 2021 (11) içerik yüklenmiştir.