AsyaHaberlerİranOrtadoğu

İran büyükelçisi: İran ve Rusya arasında iktisadi ilişkiler daha da gelişecek

İran İslam Cumhuriyetinin Rusya büyükelçisi Mehdi Senai, “İran-Rusya ekonomik ilişkilerini geliştirmek için gerekli belgeler ve ortamın sağlandığını’ söyledi.

Mehdi Senai, dün İran İslam İnkılabı rehberinin uluslararası işler danışmanı Ali Ekber Velayeti’nin Rusya devlet başkanı Putin’le görüşmesine temasla, iki ülke üst düzey yetkilileri arasında ilişkilerin son derece iyi olduğunu belirterek, ” iki ülke arasında ticaret hacminin gözalıcı şekilde arttığını” söyledi.

Rusya’nın İran büyükelçisi, iki ülkenin ekonomik alanda ideal bir noktaya ulaşamamasına da işaretle, iki ülke hükümetlerinin işbirliğiyle ve özel sektörün katılımıyla, istenen düzeyde ikili işbirliğinin sağlanmasının mümkün olacağını umduklarını söyledi.

Bu arada İslam İnkılabı Rehberinin Uluslararası İşler danışmanı Ali Ekber Velayeti, Rusya Cumhurbaşkanı Putin ile görüştükten sonra yaptığı açıklamada iki ülke ilişkilerinin güçlendiğini ve gelecekte de daha çok gelişeceğini söyledi.

Velayeti, Putin’e İslam İnkılabı Rehberi’nin şifahi ve Cumhurbaşkanı Ruhani’nin yazılı mesajlarını ilettikten sonra yaptığı açıklamada, iki saat süren görüşmenin yapıcı, samimi ve açık olduğunu ve tüm ilgi alanları hakkında görüştüklerini söyledi.

Putin ile petrol alanında yaptığı görüşmeye değinen Velayeti, Cumhurbaşkanı Putin’in iki ülke petrol ilişkilerinin 50 milyar dolara kadar çıkabileceğini aktardı.V elayeti, Rusya’nın bu rakamı İran petrol sektöründe yatırım yapmaya hazır olduğunu ve bunun gerçekleşmesi durumunda o ülkenin bazı petrol şirketlerinin İran’dan çıkmasının telafi edileceğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 05 Ekim 2022 (12) içerik yüklenmiştir.