HaberlerDünyaİranOrtadoğu

İran Büyükelçisi: Yeni insani krizler, İran’daki Afgan göçmenlerin sorunlarının ihmal edilmesine neden olmamalı

İran İslam Cumhuriyeti’nin Cenevre’deki Birleşmiş Milletler nezdindeki büyükelçisi ve daimi temsilcisi şunları söyledi: Yeni insani krizler, İran’daki Afgan göçmenlerin sorunlarının ihmal edilmesine neden olmamalıdır..

İRNA’ya göre, Ali Bahreyni Cuma günü Uluslararası Göç Örgütü Konseyi toplantısında şunları söyledi: Afganistan’daki mevcut durum, bazı zengin ülkelerin emellerinin ve kıtalararası askeri müdahalelerinin, menşe, geçiş ve ev sahibi topluluklardaki göçmenlerin yaşamlarını ciddi şekilde tehlikeye attığını açıkça göstermektedir.

Bahreyni,  uluslararası kuruluşları yıllardır düzelmeyen insani duruma dikkat çekmemekle eleştirerek, “İran İslam Cumhuriyeti, son dört yıldır uygulanan hukuka aykırı tek taraflı yaptırımlara rağmen onlarca yıl Afgan göçmenlere hizmet sunma çabalarından vazgeçmedi.
Bu rapora göre, İran okullarına 700.000’den fazla Afgan öğrenci kayıtlıdır ve bunların 380.000’i İran’da belgesiz Afgan uyrukludur.” 
Vatansızlıkla mücadele çerçevesinde, İranlı anneler ve İranlı olmayan babaların 10 binden fazla çocuğuna İran vatandaşlığı verildi ve İran sınırlı kaynaklarını göçmenlerle paylaştı.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Mart 2023 (1) içerik yüklenmiştir.