HaberlerİranOrtadoğuSuriye

İran, Cenevre-2 konferansına katılmasa da çözüme yardımcı olur

İran Dışişleri Bakanlığı Arap-Afrika İşleri Yardımcısı “Cenevre-2 konferansına katılmasak da, Suriye krizinin siyasi çözümüne yardımcı olmayı sürdürürüz” dedi.

Dün Tahran’a gelen BM Suriye Özel Temsilcisi Ahzar İbrahimi, Dışişleri Bakanlığı Arap-Afrika İşleri yardımcısı Hüseyin Emirabdullahiyan’la görüşmesinde, Suriye krizinin diplomatik yollarla çözüme kavuşturulması yolunda esas oyuncular ve özellikle de İslami İran’ın sahneye gelmesi ve Cenevre-2 konferansına katılmaları gerektiğinin altını çizerek, İran dahil etkin ülkelerin barışçı çözüm için yapıcı işbirliği ve fikir alışverişinde bulunmalarını istedi.

İbrahimi daha sonra, en son Washington’la Moskova’nın bu bağlamdaki görüşmeleri ve istişarelerine değinerek “Suriye krizi bölge güvenliği için en büyük tehdit sayılabilir. Bu meselenin askeri yolla çözülebileceği düşünülmemeli. Bu kriz ancak siyasi bir süreçte barışçı bir şekilde çözülür” dedi.

Dışişleri Bakanlığı Arap-Afrika İşleri Yardımcısı Emirabdullahiyan da yaptığı konuşmasında “Biz, Haziran 2012’de Cenevre’de Suriye’yle ilgili olarak düzenlenen konferansa hakim olan atmosferi destekledik. Bugün de Suriye halkının menfaatlerinin sağlanabilmesi için Cenevre-2 konferansının başarılı olmasına yardımcı olmaya hazırız” diye vurguladı.

Emirabdullahiyan ayrıca “Biz aynı zamanda Cenevre-2 konferansına katılmasak bile, Suriye krizinin çözümüne yardımcı olmayı sürdürürüz” ifadesini kullandı

Başa dön tuşu
Bugün 02 Şubat 2023 (12) içerik yüklenmiştir.