Çinİran

İran – Çin anlaşması; Zalimane yaptırımlara karşı milli çıkarların güvencesi

İslami Şura Meclisi Başkanı Özel Kurmayı Hüseyin Emir Abdullahian, İran ile Çin tarafından imzalanan 25 yıllık stratejik işbirliği belgesi, ABD yaptırımlarına karşı İran’ın ekonomi, bilim ve teknoloji alanlarında milli çıkarlarını güvence altına aldığını belirtti.

Muhabirimize İran ile Çin arasında imzalanan 25 yıllık stratejik işbirliği belgesinin imzalanmasının önemini açıklayan Emir Abdullahian, belge iki ülkenin uzun vadeli stratejik işbirliğinin ufkunu belirlediğini belirterek şöyle dedi:

Bu belge milli çıkarları azami derecede temin etme çerçevesinde ve dünyanın tüm bölgeleri ve başta iktisadi güçler olmak üzere küresel büyük aktörleri gözeterek imzalandı. İran İslam Cumhuriyeti bu belgeyi dengeli dış politika çerçevesinde uygulayarak, belgenin takipçisi olacaktır.

Emir Abdullahian şöyle devam etti:

Buna göre bizim bakışımız sırf Batı’ya veya herhangi bir Batılı ülkeye yönelik değil de, daha çok ülkenin milli çıkarlarını temin edecek çeşitli iktisadi, kültürel, siyasi, tarihi ve medeniyet kutuplarına yönelik bir bakış olacaktır.

Emir Abdullahian şöyle ekledi:

Bugün iktisadi alanlarda göz kamaştıran bir Çin’den söz ediyoruz; oysa Amerika yüz milyarlarca dolarlık bütçe açığı ile karşı karşıya olan bir ülkedir. Bugün Çin devleti 2020 yılında dünyanın en büyük iktisadi kutuplarından biridir ve sürekli gelişmektedir.

Çin devleti küresel arenanın temel ve etkili aktörlerinden biri olduğunu kaydeden Emir Abdullahian şu vurguyu yaptı:

Çinli yetkililer de İran İslam Cumhuriyeti ile stratejik işbirliğine başladıklarında, 80 milyon nüfusu ile bölgede jeo-politik, jeo-ekonomik ve jeo-stratejik bakımdan önemli yeri olan bir devletle işbirliği yaptıklarını bilmektedir.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Aralık 2021 (35) içerik yüklenmiştir.