HaberlerİranOrtadoğu

İran Cuma İmamı Ahmet Hatemi: Obama’nın Özürü Formalite İcabıdır.

Tahran Cuma Namazı Hatibi Ayetullah Seyyid Ahmet Hatemi, bugünkü Cuma namazı hutbesinde, yaklaşan seçimlerle ilgili konularda bazı uyarılarda bulunarak; 9. Dönem Meclis seçimlerine katılacak olan adayların bir çok elemelerden geçerek seçimlere katılacaklarını belirtti ve seçmenlerin adaylara karşı ve adayların da seçmenlerine karşı sorumluluklarını hatırlatarak, seçimlerin sakin ve samimi bir ortamda gerçekleşmesi gereğine vurgu yaptı.

Hutbesinde Amerikalı askerlerin Kur’an-ı Kerim’e karşı yaptıkları hainliğe de işaret eden Ayetullah Hatemi, Kur’an-ı Kerim’e karşı yapılan bu büyük hatanın tek tek bütün Müslümanları yaraladığını belirterek, bu olaydan dolayı Obama’nın özür dilemesine rağmen yine de Afgan halkının tepkileriyle karşı karşıya kalındığını söyledi.

Afgan Müslümanların gayretli tepkisine de vurgu yapan Ayetullah Hatemi, Obama’nın özürünün formalite icabı bir özür olduğunu belirtti ve de ilave etti: “Ben de buradan yüksek sesle bütün dünyaya açıklıyorum ki; Amerika, İslam karşıtı bir devlettir. Amerikalı politikacıların İslam ile problemi vardır.”
Kendilerini ‘Hadem ül-Haremeyn’ olarak gören Amerikan dostu İslami ülke devlet başkanlarına da hitabeden Ayetullah Hatemi “Mazlum Bahreyn halkını kırıp geçirsin diye ordularınızı Bahreyn’e gönderdiniz ve de onların cinayetlerine sizler de ortak oldunuz” dedi.

İslami nizamına yakışır bir girişim olarak, Avrupa’yı buhrana sokmak üzere bazı Avrupalı ülkelere petrol vanalarının kapatılmasından dolayı teşekkür etmesi gerektiğini de ifade eden Ayetullah Hatemi, bunun gerçekten güç gerektiren, muktedirane bir girişim olduğunu, Avrupa İran’ı buhrana sokmak isterken, böyle bir girişimin Avrupa’yı krize soktuğunu söyledi.

Daha önceden de “Amerika’nın çürük ipiyle kuyuya inilmemesi konusunda yaptığı uyarıyı da hatırlatan Ayetullah Hatemi, bu ülkelerin halklarından da baştaki yöneticilerinin siyasetlerine karşı feryat etmelerini de istedi.

Düşmanların, halkın bu seçimlere katılmamasını istediklerini belirten Tahran Cuma namazı hatibi Ayetullah Hatemi, 9. Dönem Meclisi seçimlerinin daha önceki 8 meclis seçiminden daha görkemli olarak düzenleneceği yolundaki umudunu da dile getirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 10 Ağustos 2022 (15) içerik yüklenmiştir.