HaberlerİranOrtadoğu

İran cumhurbaşkanı, BAE dışişleri bakanı’nı kabul etti

İran cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, İran ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) arasında oluşan iyi ortamdan ikili ilişkilerin siyasi ve iktisadi alanda arttırılması için istifade edilmesi gerektiğini söyledi.

İran Cumhurbaşkanı, dün BAE dışişleri bakanı Şeyh Abdullah Bin Zaid Al Nehyan’ı kabulünde BAE’nin kalkınması ve ilerlemesini İran’ın ilerlemesi olarak gördüklerini belirterek; iki ülke arasındaki ilişkilerin, dış güçlerin bozamayacağı şekilde güçlü olduğunu söyledi.

Başta bölge ülkeleri olmak üzere BAE ile ilişkileri geliştirmenin İran hükümetinin dış siyaseti önceliklerinden olduğunu belirten Hasan Ruhani, İran ve 5+1 grubu arasında nükleer konuda anlaşmanın sağlanmasından sonra oluşan ortamın İran ve bölge ülkeleri arasında her alanda ilişkilerin gelişmesine de vesile ocağını belirterek bu durumdan en iyi şekilde yararlanılması gerektiğinin altını çizdi.

Ruhani, İran İslam cumhuriyetinin bölgenin birliği, sebat ve kalkınmasını istediğini belirterek, Ortadoğu’nun bugün terör ve aşırılık yanlısı grupların tehdidi ile karşı karşıya olduğunu ve bu durumun İslam ve Müslümanlara zarar verdiğini halbuki İslam dininin kardeşlik ve rahmani bir din olduğunu söyledi.

Sözkonusu kabulde BAE dışişleri bakanı da, iki ülke arasında iktisadi alanda ilişkilerin hızlı bir şekilde kalkınmasını isterken, İran’ın nükleer dosyasıyla ilgili imzalanan anlaşmanın bölgede çok olumlu bir havaya vesile olduğunu ve bu durumun tabii olarak bütün bölge ülkelerinin lehine olduğunu söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Şubat 2024 (30) içerik yüklenmiştir.