HaberlerİranOrtadoğu

İran Cumhurbaşkanı bir kez daha Azerbaycan Cumhuriyeti ile münasebetlerin güçlendirilmesine vurgu yaptı

Tahran’da bulunan Azerbaycan Cumhuriyeti Ekonomi Bakanı Şahin Mustafayev, İran İslam Cumhuriyeti’nin üst düzey yetkilileriyle görüşerek, ikili işbirliği ve münasebetlerin daha da geliştirilmesi konusunda fikir alışverişinde bulundu.

İran-Azerbaycan Cumhuriyeti 12. Karma Ekonomik İşbirliği Komisyonu Toplantısı’na katılmak üzere Tahran’a gelen Azerbaycan Cumhuriyeti Ekonomi Bakanı dün İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani tarafından kabul edildi.

Görüşmede, İran Cumhurbaşkanı bir kez daha Azerbaycan Cumhuriyeti ile münasebetlerin güçlendirilmesine vurgu yaptı.

Azeri Bakan dün İranlı mevkidaşı Mesut Kerbasiyan ile birlikte Tahran’da düzenlen Karma Ekonomik İşbirliği Toplantısı’na katıldı.

Azerbaycan Ekonomi Bakanı dün ayrıca İran Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanı Muhammed Şeriatmedari ile görüştü.

Görüşmede, İran ve Azerbaycan Cumhuriyeti ortak komisyon çalışma grubunun oluşturulmasıyla iki ülkenin sanayi, maden ve ticaret gibi çeşitli alanlarda potansiyelleri ortaya çıkarabileceğini belirterek, İran’ın Bakü yönetimiyle tercihli ticaret anlaşmasını imzalamaya hazır olduğunu söyledi.

Şeriatmedari, İran İhracat Fonu, Küçük Sanayi ve Sanayi Siteleri Kurumu, İran Sanayiyi Geliştirme Kurumu gibi kurum ve kuruluşların Azerbaycan Cumhuriyetiyle işbirliğini geliştirmeye hazır olduğunu söyledi.

Azerbaycan Cumhuriyeti Ekonomi Bakanı da, sözkonusu görüşmede, iki ülke arasında anlaşmanın hazırlanmakta olduğunu bildirirken, İran cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin Bakü’ye yapacağı ziyarette sözkonusu anlaşmanın imzalanması temennisini dile getirerek İran’la her alanda ilişkilerin geliştirilmesini istedi.

Azerbaycan Ekonomi Bakanı Şahin Mustafayev ayrıca bugün İran Sağlık Bakanı Hasan Gazi Haşimi ile biraraya geldi.

Haşimi, Tahran-Bakü ilişkilerine işaret ederek, “İran ve Azerbaycan ortak kültürel bağlar ve ortak zevklere sahip olduğu için karşılıklı ilişkilerin geliştirilmesi iki ülke halklarına refah getirebilir” dedi.

Sağlık Bakanı, “Güvenlik ve ekonomide iki ülkenin günümüz ve gelecekteki menfaatleri iki ülkenin karşılıklı işbirliğinin geliştirilmesine bağlıdır. Bana göre, Tahran ve Bakü arasındaki işbirliği alanları çok fazladır” ifadelerini kullandı.

Karşılıklı ilişkilerin geliştirilmesinin ivme kazanması gerektiğinin altını çizen Haşimi, iki ülke cumhurbaşkanlarının sağlık alanında imzalanan anlaşmaların acilen hayata geçirilmesi gerektiğine vurgu yaptıklarını kaydetti.

Hasan Haşimi, “Biz, ilaç ve tıbbi malzemelerin hem üretimi hem de ihracatı konusunda Azerbaycan’la birlikte çalışmaya hazırız” diye konuştu.

Bakan Haşimi ilaveten, İran’daki Urmiye, Tebriz ve Ardebil tıp blimleri üniversitelerinin Azerbaycan Cumhuriyeti ile işbirliği yapmaya hazır olduğunu bildirdi.

Azerbaycan Ekonomi Bakanı da bu görüşmede, “İki milletin yakın dostluğu ve kardeşliği, dünya ülkeleri için örnek olabilir” ifadesini kullandı.

Azerbaycanlı yetkili, iki ülke arasındaki ilişkilerin iyi yönde ilerlediğine dikkati çekerek, iki ülkenin özellikle sağlık alanında kayda değer potansiyellere sahip olduğunu dile getirdi.

Bugün ayrıca İran-Azerbaycan Cumhuriyeti 12. Karma Ekonomik İşbirliği Komisyonu toplantısının ardından iki ülke arasında ekonomi alanında işbirliği anlaşmaları imzalandı.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Kasım 2021 (30) içerik yüklenmiştir.