AsyaHaberlerİranOrtadoğu

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin Hindistan Temasları Devamında Ülkenin Önde Gelen Şii Ve Sünni Alimleri İle Görüştü

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, Hindistan ziyaretinde İran milletinin kardeşlik ve dostluk mesajını büyük Hint halkına götürmek olduğunu söyledi.

İRNA’nın haberine göre, Ruhani, Hindistan’ın Haydarabad kentinde Şii ve Sünni alimlerle görüşmesinde yaptığı açıklamada, iki ülke milletleri arasında kültürel ve tarihi ortaklıklara hitaben, ”İran ve Hindistan arasındaki ilişkiler siyasi ve iktisadi ilişkilerin çok ötesindedir’ dedi.

Ruhani, mezheplerin oluşturulmasındaki felsefeye de temasla, dinlerin iyiliklerin yayılması ve fesadın ortadan kaldırılması için geldiğini bununla beraber müslümanların ve din adamlarının İslam’ın mesajını en iyi şekilde tebliğ etmekle mükellef olduklarını söyledi.

Ruhani, İran milletinin mesajının Hindistan halkıyla yakın ilişkiler ve dostluk içinde olmak olduğunu belirterek, İran’ın her zaman Hindistan’la her alanda ilişkileri geliştirmek ve yakın işbirliği içinde olmak istediğini söyledi.

İran cumhurbaşkanı düşmanların ve emperyalistlerin her zaman mezheplerden suistifade ederek müslümanlar arasında tefrika çıkarmaya çalıştıklarını belirterek bu konuda müslümanlar ve alimlerin çok dikkatli olmaları gerektiğini söyledi.

(Ruhani, Hindistan ziyareti öncesi basın toplantısı düzenleyerek, Tahran-Yeni Delhi ilişkilerini değerlendirdi.
Ruhani, İran-Hindistan ilişkilerinin güçlü ve doğru yolda olduğunu belirterek, “İki ülke arasındaki ilişkilerde en önemli konulardan biri transit geçiş meselesidir. Hindistan’ın İran’daki Çabahar limanı üzerinden Afganistan ve Orta Asya’ya bağlanması iki ülke için büyük önem taşıyor” dedi.

Bu bağlamda İran, Hindistan ve Afganistan arasında işbirliği anlaşmasının imzalandığını hatırlatan Hasan Ruhani, “Bu doğrultuda Çabahar’daki Şehit Beheşti limanı 17 ülkenin yetkililerin katılımıyla açıldı ve Çabahar limanının kapasitesini 8,5 milyon tona kadar yükselttik. Ayrıca Çabahar-Zahedan Demiryolu Projesi’ne sağlanan yatırım, İran ve Hindistan arasında olan diğer bir konudur” ifadelerini kullandı.)

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ocak 2022 (28) içerik yüklenmiştir.