AsyaHaberlerİranOrtadoğu

İran cumhurbaşkanı: Hazar Denizi’nin güvenliği zedelenmesin

Hazar denizi’ni dostluk ve barış denizi olarak niteleyen İran Cumhurbaşkanı, bölge güvenliği ve istikrarının zedelenmesine izin vermemek gerektiğini vurguladı.

Bugün Tahra’da düzenlenen İran-Türkmenistan üst düzey ortak komitesi oturumunda konuşan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Tahran ve Aşkabad’ın tarihi ve dostane ilişkilerine işaret ederek, iki ülke arasındaki ilişkilerin derinleşmesinin, iki milletin lehine olduğunu ifade etti.

Ruhani, İran ve Türkmenistan arasındaki ticaret hacmin gelecek 10 yıl sürede 60 milyar dolara yükseltilmesine kararlı olduklarının bilgisini vererek, bu bağlamdaki ikili ve çok yönlü ilişkilerin geliştirilmesine vurgu yaptı.

Ruhani, başta enerji, gaz, taşımacılık, sanayi ve otomotiv sektörleri olmak üzere, küçük ölçekli sanayi, tarım, kültür, turizm ve ilim alanlardaki işbirliği kapasitesinin yükseltilmesinin önemini anlattı.

Konuşmasının bir bölümünde bölgesel sorunlara işaret eden İran Cumhurbaşkanı, İran ve Türkmenistan’ın bölgesel bazda terörizm, uyuşturucu ve organize cinayet çeteleriyle mücadelede işbirliği yapabileceklerini belirtti.

Hasan Ruhani, Hazar denizini dostluk ve barış denizi olarak niteleyerek, bölge ve Hazar denizinin güvenliği ve istikrarının zedelenmesine izin vermemek gerektiğini vurgulayarak, iki ülkenin Hazar denizi ile ilgili hukuki birliğine gitmelerinin şart olduğunu kaydetti.

Türkmenistan Cumhurbaşkanı Gurbanguli Berdimuhamedov da bu toplantıda, iki ülkenin işbirliği düzeyinin yükseltmesinin bölge ülkelerin lehine olduğunu söyledi.

Gurbanguli Berdimuhamedov, uzun dönemli programlama ile ticaret ilişkilerinin yükseltilmesinin mümkün olacağını konuşmasına ekledi.

Gaz ve enerji kaynaklarını dünyaya ulaştırmak için azimli olduklarını ifade eden Türkmenistan Cumhurbaşkanı, Tahran ve Aşkabad’ın bu yönde olumlu adımlar atmalarının şart olduğunu söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Mayıs 2024 (36) içerik yüklenmiştir.