HaberlerİranOrtadoğu

İran cumhurbaşkanı: Hiçbir ülke bilim ve teknoloji olmadan kalkınamaz

İran Cumhurbaşkanı, hiçbir ülkenin bilim ve teknoloji olmadan kalkınamayacağını bildirdi

İran cumhurbaşkanı bugün (Pazar) sabah “Kök bilim ve yenilikçi ekonomik aktivistleri” konferansında yaptığı konuşmada kök bilim ülkesi ve toplumunun oluşması yönünde hareket edilmesi zaruretini bildirdi.

Cumhurbaşkanı, kök bilim toplumunun, bilim adamlarına önem veren toplum olduğunu ve bilimsel bir destekle hareket ettiğini belirterek, İran İslam Cumhuriyetinin ilim ve teknoloji peşinde olduğunu söyledi.

İran nükleer müzakere heyeti ve adamlarının bilimden almış olduğu destek sayesinde dünyanın 6 büyük devleti ile başarılı bir müzakere sürdürmeyi ve sonuç almayı başardığını belirten cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, İran’ın görüşme imkânından yararlanarak BM ilkesinin 7. madde kapsamından çıkmayı başardığını ve BM teşkilatının kurulduğu 70 yıllık tarih boyunca ilk kez BM güvenlik konseyinin 7. madde çerçevesinde almış olduğu altı kararname uygulanmaksızın iptal edildiğini ve bunun ise ancak teamül ve müzakere ile mümkün olabildiğini söyledi.

Günümüz dünyasında hiçbir halkın, bilim dalında, teknolojide ilerlemesi olmaksızın kudret, servet ve kalkınmayı yakalayamadığını belirten Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, şu anda milli kudret ve servetin temel direğinin bilim olduğunu ve hatta kendi milli güvenliğimizi bile korumak istememiz durumunda onun da temelinin bilim olduğunu söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Mart 2024 (14) içerik yüklenmiştir.