HaberlerİranOrtadoğu

İran cumhurbaşkanı: İlişkilerin kesikliği ancak kuruntu ve mesafeleri arttırır

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, ülkeler arasında ilişkilerin kesik olmasının ancak kuruntu ve mesafelerin artmasına yol açacağını vurguladı.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani dün, ABD’nin üst düzey medya yöneticileriyle birlikte katıldığı çalışma kahvaltısında “Nükleer konuda İran’la diğer ülkeler arasında hiçbir ayrım yapılmaması lazım” dedi.

Ruhani daha sonra “Biz ayrımcılığın kalıcı bir çözüm olduğuna inanmıyoruz. Bir hükümet bu yolu tercih ederse, bir sonraki hükümet onu iptal eder. Çünkü haksızlık söz konusu. Bu konuda ancak adilce bir çözümün kalıcı olabileceğini hepimiz biliyoruz” diye vurguladı.

Ruhani açıklamalarının devamında, dünyada 40’a yakın ülkenin uranyumu zenginleştirme konusunda sahip oldukları fiili veya potansiyel kabiliyetlerine değinerek “Biz de bu ülkelerden biri gibi olmak istiyoruz” ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Ruhani daha sonra, İran’ın Suudi Arabistan’a yönelik tavrıyla ilgili olarak “Bizim komşular ve sanayileşmiş dünyayla ilişkimiz çok önemli, çünkü Suudi Arabistan ve batıyla olan ilişkilerimizin geliştirilmesi güven ortamı oluşmasına yardımcı oluyor. Buna göre, ilişkilerin kesik olması ancak kuruntu, yanlış bilgi ve aradaki mesafeklerin artmasına sebep olur” şeklinde konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Haziran 2021 (34) içerik yüklenmiştir.