AvrupaHaberlerİranOrtadoğu

İran Cumhurbaşkanı İspanya başbakanına tebrikte bulundu

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, gönderdiği bir mesajla, Pedro Sánchez Pérez-Castejón’ın yeni başbakan olarak seçilmesini tebrik etti.

Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, dün gönderdiği kutlama mesajında İspanya’nın AB’nin önemli devletlerinden biri olduğunu hatırlatarak, ortak çabalar sonucu iki ülke halkları arasındaki dostluk bağlarının daha da güçlenmesi ve tüm alanlarda ikili ilişkilerin güçlenmesi temennisini dile getirmiştir.

Ruhani, tebrik mesajının sonunda ise İspanya devleti ve halkına sağlık ve başarı temennisinde bulundu.

İspanya’da 2011 yılından beri ülkeyi yöneten Mariano Rajoy ve partisi, yöneltilen yolsuzluk suçlamaları nedeniyle düzenlenen güven oyu yoklamasını kaybetmiş, ana muhalefet partisinin verdiği gensorunun kabul edilmesiyle hükümet düşmüştü. Böylece 2011 seçimlerinde kaybetmelerinin ardından sosyalistler yeniden iktidara geldi. Sosyalist Parti lideri ve İspanya’nın çiçeği burnunda lideri Pedro Sanchez, bir önceki başbakanın erkek ağırlıklı kabinesinin aksine kadın ağırlıklı bir kabine kurdu. Sanchez’in kabinesindeki 17 bakandan 11’i kadın. Bilim Bakanlığı görevi ise İspanya’nın ilk astronotu olan Pedro Duque’ye verildi.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Eylül 2022 (18) içerik yüklenmiştir.