GenelHaberlerİranOrtadoğu

İran Cumhurbaşkanı Kazakistan Devlet Başkanı İle Görüştü

Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev ile bir araya gelen İran Cumhurbaşkanı Kazakistan ile sıcak ve samimi ilişkiler geliştirmek istediğini söyleyerek; “Astana süreci ile yeni bir aşamaya giren iki ülke ilişkileri farklı alanlarda da en iyi şekilde devam etmekte” dedi.

İki ülkenin özellikle uluslararası ve bölgesel konularda işbirliği halinde olduğunu belirten Hasan Ruhani Suriye’de barışı sağlamak için başlatılan Astana sürecinde İran ve Kazakistan’ının aynı yerde durduğunu vurgulayarak “ Kazakistan’ının nükleer antlaşma boyunca her zaman İran’ın yanında duruşu takdire şayandır. Bu anlamda Kazakistan ile ilişkilerimizi daha da geliştirmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

İran ve Kazakistan arasında bir ortak yatırım alanlarının olduğuna dikkat çeken İran Cumhurbaşkanı Ruhani; “İki ülke arasındaki en önemli yatırım alanı Kazakistan’ın İran üzerinden güneye ve sıcak denizlere inebilmesi ve İran’ın ise Kazakistan üzerinden Çin ile bağlantı kurabilmesidir” dedi.

Tahran ve Astana ilişkilerini dostane nitelendiren Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev son iki yıl içerisinde iki ülke arasındaki ticaretin hızlı bir şekilde arttığını belirterek; “İran bölgede Kazakistan’ın dostu ve müttefiki olarak kalmaya devam edecektir” ifadesini kullandı.

“İran gibi büyük ve medeniyet sahibi bir ülkenin yabancı ülkelerden gelen sorunları çözeceğine inancımız tamdır” diyen Kazakistan Devlet Başkanı, iki ülke arasında bankalar arası ticari ilişkilere devam edeceklerini ve nükleer anlaşmayı destekleyeceklerini belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Şubat 2024 (32) içerik yüklenmiştir.